Ludzka stopa składa się z 28 kości.16 kości palców , 5 kości śródstopia i 7 kości stępu.Kości śródstopia i kości stępu są połączone naprężonymi więzadłami i w przeciwieństwie do palców są nieruchome.

1.DŁUGOTRWAŁE STANIE

jeśli więzadła są naprężone z powodu długotrwałego stanie, dużego obciążenie ciężarem ciała lub genetycznie uwarunkowanie słabości , łuk podłużny zaczyna opadać , co prowadzi do obniżenia łuków i w konsekwencji płaskostopia z wszystkimi niekorzystnymi konsekwencjami dla ogólnego stanu zdrowia. System Y - protector dzięki usztywniaczowi tworzy mostek od kości piętowej do kłębu palucha , co zapobiega opadaniu podłużnego łuku stopy .

2.BEZPIECZNE CHODZENIE

Przy chodzeniu po nierównych lub pochyłych powierzchniach i gdy stopa wygina się we wszystkich kierunkach , system Y-protector chroni kości stępu przed nadmiernym wypaczeniem i odkształceniem , co zapobiega bólom stóp , takim jak pieczenie podeszwy , a także bólom mięśni i ścięgien w łydkach .

3.STABILNE USTAWIANIE STÓP 

System Y- protector zwiększa stabilność ustawienia stóp , nie pogarszając szczególnych właściwości amortyzujących podeszwy .|Optymalny rozkład nacisku i siły uderzenie na całej stopie łagodzi zmęczenie mięśni stóp i zmniejsza ryzyko urazów kości piętowej .

PODPIERA ŁUK PODŁUŻNY stopy i zapobiega powstaniu obniżonych łuków stopy lub płaskostopia 

CHRONI STOPĘ PRZED ODKSZTAŁCENIEM  na nierównym podłożu i przy wchodzenie po drabinie 

ODCIĄŻA MIĘŚNIE STÓP  dzięki lepszemu rozkładowi nacisku oraz pewnemu i stabilnemu ustawieniu stóp .